Kalça protezi

Kalça protezi

Kalçadaki kireçlenmeye (artroza) bağlı rahatsızlıklarınız hayat standartınızı düşürdüyse ve ameliyat dışı tedavi yöntemleri artık işe yaramıyorsa protez zamanınız geldi demektir. Artroz dışında yine bazı kalça kırıkları ve kıkırdağın çöktüğü femur başı avasküler nekrozlarıda kalça protezi ile tedavi edilir. Buradan anlaşılacağı gibi ameliyat zamanlamasında en önemli faktörlerden birisi sizin bu problem nedeniyle yaşadığınız ağrı ve hareket kısıtlılığıdır.

Operasyonda eklemin her iki yüzeyi plastik, seramik veya metal komponentlerle değiştirilir. Konulan parçaları yerinde tutmak üzere 2 yol mevcuttur. Bunlardan biri polimetimetakrilat adı verile çimento ile tespittir. Diğeri ise özel hazırlanan ve kemiğin gelişimine uygun olarak kemikle bütünleşen parçalardan oluşan çimentosuz protezlerdir. Bazı çimentosuz implantların yüzeylerinde yeni kemik oluşumunu sağlayabilecek biolojik olarak aktif olan maddeler de bulunmaktadır.

Çimentosuz protezler ;

Bugün kalça protezlerinde büyük çoğunluğu çimentosuz olarak yapılmaktadır. Çimentosuz protezlerin üzerinde içine kemik büyümesini sağlayan pütürlü bir yüzey vardır. Bu protezler yuvaya ve aşağıda uyluk kemiği içine sıkıştırılarak çakılır. Sıkıştırılmış protezlerin üzerindeki pütürler içine doğru büyüyen kemik yapısı protez ile kemiğin birbirine kaynaşmasını sağlar, protezi vücudun bir parçası gibi tesbit eder.

Çimentosuz protezler günümüzde artık ilk tercih haline gelmişlerdir. Ameliyatların çok büyük çoğunluğu bu şekilde yapılmaktadır. Ancak hastanın kemik kalitesi ile ilgili problem olduğunda ve protezin kemiğe tutunmasının istenilen sıkılıkta olmadığı durumlarda çimentolu seçenek gündeme gelmektedir.