Direk Anterior Total Kalça Protezi

Kalça protezi ortopedinin en başarılı ameliyatlarından birisidir. 1970 li yıllardan beri teknik ve kullanılan malzemelerin kalitesi değişerek bugünlere ulaşmıştır.

Ameliyatın başarısını etkileyen faktörlerden birisi de protezi kalçaya yerleştirirken kullandığımız yaklaşımdır. Yani hangi kesiyi kullanarak (ön, yan ve arka), hangi kası, tendonu keserek kalça eklemine ulaşıp protezleri yerleştirdiğinizdir. Eklemi açmak için kullandığımız yaklaşım iki temel özelliğe sahip olmalıdır.

1. Protezin parçalarını yerleştirirken cerrah bütün sahaya en iyi görüş ile hakim olmalıdır.

2. Ekleme ulaşırken dokulara en az zarar vermelidir.

Elbette kalça protezini ekleme yerleştirmek için oraya ulaşırken dokulara en az hasar vererek bunu başardığımızda ameliyat sonrası oluşan fonksiyonel sonucumuz daha iyi olacaktır.

İşte bu noktada kalça eklemine arkadan, yandan ve önden yapılan kesilerle yapılan açılım arasındaki farklar karşımıza çıkıyor. Kalçanın arkasından ve yanından yapılan kesilerde kalçaya ulaşmak için bazı tendon ve kasları kesmek zorundayız. Bunları ameliyattan sonra tamir ediyoruz ancak bu kesiler hastanın ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkilemektedir.

Önden yapılan kesiye gelince; son yıllarda popüler olmuştur. Avantajlarını ise; herhangi bir kas ve tendonu kesmeden kalça ekleme ulaşabilmek ve protezi bu yolla yerleştirmek şeklinde özetleyebiliriz. Bu avantajlar ise bize ameliyat sonrası dönemin daha ağrısız ve normal yürüyüşe geçmenin daha hızlı olması şeklinde geri döner.

Anterior yaklaşımla uygulanan kalça protezi popüler ama henüz yaygınlaşmış bir yöntem değildir. 2011 yılından itibaren çeşitli teorik ve kadavra kurslarından sonra Avusturya İnnsburg grubundan Dr Nogler ve İsviçre Zürihte Dr Leunig’in merkezlerinde çok ileri düzey uygulamalarına katıldım.  2013 yılından beri de kendi kliniğimde uygulamaktayım. Kalça eklemindeki deformasyonun ileri düzeyde olmadığı hastalarda başarıyla uygulanmaktadır. Yukarda belirttiğim avantajlarını bizzat gözlemlediğim ve bir kısmını yayınladığım başarılı bir yaklaşım biçimi olup uygun hastalarıma bu seçeneği mutlaka önermekteyim.

#hip arthroplasty #total hip arthroplasty #total kalça protezi #kalça protezi #direct anterior hip arthroplasty #direk anterior kalça protezi #approach to hip #kalça eklemine yaklaşım #profdrdoganbek #doganbek #ortopedi #ankaraortopedist #ankarakalcaprotezi #ortopedikcerrahi #orthopaedicsurgery #protezankara